Rodina Život

Ako využiť bylinky v domácnosti?

Ak sa vám premnožila mäta alebo neviete čo s črepníkovým tymiánom, nevadí. S našimi radami zužitkujete tieto bylinky hneď aj dvakrát.

Bylinky na balkóne

Každá bylinka má iné potreby a je dobré poznať ich základné charakteristiky. Levanduľa, rozmarín či bazalka majú rady priame slnečné svetlo, preto ak máte balkón otočený na juh, bude sa u vás dariť práve týmto bylinkám. Ak máte balkón natočený na východnú alebo západnú stranu, pestujte radšej bylinky, ktoré sa vám za menej slnka odvďačia, ako napríklad medovka alebo pažítka. Z medovky si spravíte dobrý čaj a z pažítky pripravíte chutnú raňajkovú pomazánku, alebo obe využijete do varenia či pečenia.

Bylinky v záhrade

V záhrade dopestujete naozaj čokoľvek. Napríklad mäta obsahuje prírodné silice, ktoré pomáhajú pri problémoch s tráviacim ústrojenstvom. Tak prečo z premnoženej rastliny nespraviť osviežujúci sirup? Mätu môžete nasušiť a mať po ruke na jeseň, keď bude sezóna čajov. Alebo si z nej pripravte kúpeľ na unavené nohy, prípadne ju použite na ochutenie či ozdobu koláčov. Jej využitie v domácnosti je neobmedzené.

Koriander

Táto nenáročná bylinka na pestovanie zvládne tak črepník, ako aj záhon v záhrade. Koriander je skvelým dochucovadlom exotických, najmä mäsových jedál, ale využiť ho môžete aj pri bezmäsitých jedlách. Jediné, čo koriander potrebuje je slnečné miesto a vlahu.

Ochutená soľ

Do receptu na ochutenú morskú soľ môžete pridať aj bylinky, ktoré nazbierate na prechádzke po lúke. Vysušte akékoľvek bylinky a pridajte ich do hrubozrnnej morskej soli alebo sa nechajte inšpirovať receptom z internetu.

Sirup (aj z bazalky či tymiánu)

Nebojte sa akejkoľvek kombinácie byliniek, v sirupe vás ich súhra príjemne prekvapí. Výborný sirup si vyrobíte z čistej bazalky alebo z kombinácie tymiánu a materinej dúšky, mäty či rozmarínu. Deti budú milovať rôznofarebné variácie sirupov. Ten levanduľový im dokonca pomôže aj lepšie zaspať.

Kúpeľ z byliniek

Znie to ako luxus, no unaveným nohám (aj telu) po celom týždni uľaví práve kúpeľ z byliniek. Čerstvo natrhané bylinky (mäta, harmanček, …) môžete zaliať horúcou vodou, nechať chvíľu vylúhovať a preliať do lavóra s vodou. Pridajte morskú soľ, olivový či kokosový olej a váš domáci wellness môže začať.

Ochutené oleje

Horčičné semienka, semienka koriandra, lístky tymiánu alebo pokrájané kúsky čili zalejte panenským olivovým olejom a o pár týždňov si vychutnajte svoje aromatické ochucovadlo. Ochutený olej využijete tak pri varení, ako aj v studenej kuchyni.

Listy z púpavy na trávenie

Máme pre vás radu na záver. Ak mávate problémy s trávením, pridajte do akéhokoľvek zeleninového šalátu pár nasekaných lístkov púpavy a z usušeného koreňa si pripravte čaj.  Horké listy a koreň majú skvelé účinky na tráviace orgány a obsah horkých látok povzbudzuje funkcie pečene, žalúdka či pankreasu. Rastlinka zároveň výborne čistí krv. Veď nie nadarmo má názov púpava lekárska.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

ZISTITE VIAC

Pridať komentár